Terceira to wyspa znajdująca się w archipelagu Azory, do którego należy 9 wysp. Terceira została odkryta jako 3 i jest 3 co do wielkości wyspą Azorów. Skoro we wszystkim jest 3 to nazwano ją Terceira, co z portugalskiego oznacza – trzeci. Lecąc na tę wyspę totalnie nie wiedzieliśmy czego możemy się spodziewać. W tym artykule znajdziecie miejsca, które zauroczyły nas najbardziej.

Krowy rządzą wyspą

Terceira słynie z hodowli krów. Hoduje je praktycznie każdy. Jadąc wzdłuż wyspy ma się wrażenie, że większa powierzchnia użyta jest jako pastwiska niż jako tereny budowlane. Jedyne przedsiębiorstwa jakie widzieliśmy to te, które zajmują się pozyskiwaniem krowiego mleka. Terceira importuje na portugalski ląd znaczną część mleka, które można kupić w sklepach.

Typowy, przydrożny widok

Skoro jest wiele krów to jest też wiele… byków, co za tym idzie popularne są ich walki. W stolicy wyspy – Angra do Heroismo – kilka razy w miesiącu odbywają się korridy. Jedyne czym się różnią od tych hiszpański to fakt, że na wyspie byki nie są zabijane, a jedynie pokonywane. Sporo lokalsów pytało nas czy przyjechaliśmy na walkę byków, co niestety świadczy o ich popularności…

Algar do Carvao

Czyli zwiedzanie środka wulkanu. Na świecie istnieją tylko 3 wulkany, które można oglądać od wewnątrz. Algar do Carvao ma głębokość 90m. Wejście do środka jest magiczne. Przebijające się światło, skraplająca się i padająca z góry woda, roślinność pnąca się ku słońcu, mokre kamienie i znajdujące się na dnie jezioro tworzą niepowtarzalny klimat i uświadamiają potęgę natury.

Algar do Carvao

Algar do Carvao

Wnętrze wulkanu

Algar do Carvao

Przy wejściu pytają z jakiego kraju się pochodzi, po to aby dać przewodnik w ojczystym języku. Bilet kosztuje 8 EUR. Jeśli zakupi się bilet łączony z Gruta do Natal to kwota za odwiedzenie 2 miejsc wynosi 12 EUR. Bilety można wykorzystać w różne dni.

Algar do Carvao

Algar do Carvao

Godziny otwarcia

Gruta do Natal

Czyli tunel lawowy pełen niespodzianek. Miejsce zostało wyrzeźbione przez płynącą lawę. Podczas zwiedzania chodzi się po ciemnym, wąskim i niskim tunelu. Na początku zwiedzania otrzymuje się kaski. W jaskini widać, nie znane nam stalagmity, a stafility czyli stalagmity utworzone z kapiącej lawy (ile można się nauczyć z polskiego przewodnika otrzymanego podczas kupna biletu).

Gruta do Natal

Tunel lawowy

Gruta do Natal

Betonowa plaża w Villa Nova

Na wyspie nie ma zbyt wielu plaż, szczególnie tych piaszczystych i rajskich (co pewnie jest powodem braku dużej liczby turystów). Jednak na nas ogromne wrażenie zrobiła plaża w miasteczku Villa Nova. Plaża stworzona jest z betonu. Naturalnie występujące skały oraz wylany beton tworzą swego rodzaju baseny pozwalające na spokojną i stosunkowo ciepłą kąpiel oraz plażowanie. Podczas naszego pobytu nie było tam praktycznie nikogo, ani lokalsów, ani turystów.

LOKALIZACJA

Ocean Azory

Azory terceira

„Nie zbijaj niczego po za czasem”- rada przed wejściem na plażę 🙂

Angra do Heroismo

Stolica wyspy jest bardzo uroczym i pełnym kolorów miasteczkiem. Mieszka tam 35 tys. ludzi, co stanowi 70% mieszkańców wyspy. Jest to jedno z 2 miast istniejących na Terceirze (drugie to Praia da Victoria). Pozostałą część stanowią wioski. Stolica od 1983r. wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z portu organizowane są wycieczki na oglądanie delfinów i wielorybów. Cena za wypłynięcie na ocean w celu oglądania dzikich, wodnych ssaków wynosi: 50 EUR/os. Nas miasto ujęło swoją architekturą. Pełno w nim kolorowych domków. Warto się w nim poszwędać szukając najtańszej przekąski – tosta z masłem i kawą za 2 EUR.

Azory terceira

Widok na stolicę wyspy

Azory terceira

Azory terceira

Serra do Cuma

To bardzo specyficzny punkt widokowy, z którego można zobaczyć pola uprawne odgrodzone od siebie małymi, kamienistymi murkami, które są bardzo charakterystycznym elementem krajobrazu. Pola z góry wyglądają jak plansza do gry Agricola. Wyspa jest na tyle mała, że wjeżdżając na wysokość 542m. można zobaczyć na horyzoncie praktycznie każdy jej brzeg.

Serra do Cuma

Obecność w tym miejscu pozwala zauważyć, że kolor zielony dominuje powierzchnię wyspy. Naszym zdaniem to jedno z najbardziej zielonych i pełnych roślinności miejsc w jakich byliśmy. Dla potwierdzenia tego faktu warto dodać, że Azory są jednym z najczystszych, pod kątem powietrza, miejsca w Europie. Oddychało się bajecznie!

Azory

Charakterystyczne murki oddzielające pola

Furnas do Enxofre

Na Azorach bardzo popularne są źródła geotermalne. Niestety w tych występujących na Terceirze nie można się kąpać. Można je natomiast zwiedzić przechadzając się dookoła pól siarkowych. Kolory i zapach w tym miejscu są bardzo charakterystyczne. Wstęp do Furnas do Enxofre jest wolny. Dodatkowym atutem jest brak turystów.

Furnas do Enxofre

Odjechana architektura

Mieszkańcy wyspy budują swoje domy w określonym, bardzo charakterystycznym stylu. Domki są niskie, kolorowe, a okna posiadają bardzo unikatowe ramki. Przed domkami pracują rolnicy, a w tle widać piękny, błękitny ocena. Nieważne w jakim miejscu się znajdziecie z pewnością poczujecie klimat jak z bajki o muminkach ?.

Koń na Azorach

Angra do Heroismo

Azory domek

Wyspa urzekła nas nie tylko zielenią i pięknymi widokami, a również mała ilością turystów. Zdecydowanie polecamy to miejsce jako alternatywne i pełne relaksu wakacje. Czas na Terceirze zwalnia.

Azory domek

Chwila relaksu podczas planowania dnia

Chcesz zobaczyć więcej o Terceirze? Wpadaj do nas na YouTube.Sprawdź również inne nasze wpisy:
SAHARA ZACHODNIA
GRUZJA