W poniższym artykule znajdziesz praktyczne informacje dotyczące noclegu, komunikacji, cen oraz kilka istotnych ciekawostek dotyczących Terceiry.

Gdzie spać?

Wyspa nie oferuje wielu hoteli i hosteli. Pojedyncze z nich znajdują się w stolicy – Angra do Heroismo. W związku z tym postanowiliśmy skorzystać z portalu Airbinb, na którym znaleźliśmy mały, stary dom znajdujący się bardzo blisko oceanu.

Domek wynajmowany jest przez starszego, przemiłego Pana, który bardzo chętnie opowiada jego historię, przygotowuje informacje na temat miejsc do zwiedzenia i zjedzenia. W domku zauroczyło nas również to, że Pan przygotował dla gości karty do gry, kości i portugalską poezję.

Dom został odresturowany na wzór pierwowzoru. Dzięki czemu mieszkając w nim można było poczuć wiejski klimat pełen relaksu i spokoju. Koszt wynajęcia to 145zł/doba.

Azory Terceira
Nasz domek na Azorach
Azory Terceira
Domek na Azorach

Terceira Azory

Transport

Zdecydowanie nie polecamy korzystania z transportu publicznego. Połączenia są bardzo rzadkie i umożliwiają poruszanie się jedynie na kilku trasach. Wybranie tego środka komunikacji uniemożliwi zobaczenie większości atrakcyjnych miejsc. Podczas naszego tripa zdecydowaliśmy się wynająć auto. Korzystaliśmy z economycarrentals, która podsunęła nam bardzo atrakcyjną cenę w wypożyczalni Ilha Verde. Koszt samochodu to 60zł/doba. Kaucja wynosiła aż 1200 EUR. Rada dnia: po wylądowaniu polecamy spieszyć się z wyjściem z samolotu, ponieważ z uwagi na bardzo konkurencyjną cenę kolejki do wypożyczalni są bardzo długie ?.

Planujesz co zobaczyć na wyspie? Sprawdź nasz artykuł – co zobaczyć na Azorach.

Jedzenie

Z pośród kilkunastu knajp, które znajdują się na wyspie polecamy… tylko jedną. Terceira nie oferuje żadnych fancy miejsc oraz miejsc przyjaznych dla wegetarian. Szybciej znajdziesz tam restaurację z wystrojem w stylu „ęą” i bardzo średnim jedzeniem niż średnio wyglądający bar z rewelacyjnym menu. Osobom jedzącym owoce morza i ryby polecamy  odwiedzić restaurację Sabores do Atlantico. Z łatwością znajdziecie tam świeżą, grillowaną rybę. Średnia cena za posiłek (ryba, surówka, ziemniaki) dla 1 osoby to 12-16 EUR (w zależności od rodzaju ryby).

Restauracja Azory
Najlepsza restauracja na Terceirze

Jedzenie na Azorach

Ceny

Po podsumowaniu wszystkich wydatków możemy uznać, że na Terceirze jest 10% drożej niż w Polsce. Ceny produktów, które były nam potrzebne do życia na Azorach:

Benzyna 1,4-1,5 EUR/litr

Diesel 1,3-1,4 EUR/litr

Mleko 0,45 EUR

Wino od 2 EUR – smakuje spoko

Chleb 1,7 EUR

Makaron 0,6 EUR

Piwo 0,3l w barach 2 EUR

Piwo 0,3l w sklepach 0,8 EUR

Portugalskie piwko
Portugalskie piwo

Pogoda

Przez cały rok klimat na Azorach jest podobny. W zimie jest ok. 15 C, a latem ok. 19 C. Na wyspie występują duże opady deszczu. W ziemie ilość deszczowych dni wynosi 60%, a latem 45%. Stosunkowo łatwo zmoknąć.

Byliśmy na Terceirze na przełomie maja i czerwca. Telefon pokazywał nam 18 C, ale pogoda, którą odczuwaliśmy była znacznie wyższa. Podczas naszego tripa nie padało. Cały czas chodziliśmy w letnich ubraniach. Pogoda pozwoliła nam na kąpiel w oceanie, który zaskoczył nas swoją temperaturą (woda była znacznie cieplejsza niż na lądzie w okolicach Lizbony).

Zachód słońca Terceira
Zachód słońca na Azorach

Jak dolecieć?

Na wyspę Terceira najłatwiej dostać się z Lizbony lub Porto RYANAIREM. Loty zaczynają się od 30 EUR w 2 strony (my właśnie tyle zapłaciliśmy). Ciekawostką jest też fakt, że na Terceirę można dostać się za darmo z wyspy San Miguel linią lotniczą SATA Air Acores. Chodzi o promocję innych wysp na Azorach, po za najbardziej znaną San Miguel. Więcej informacji na ten temat pod LINKIEM.

Ciekawostka ornitologiczna

Nie tylko dla ornitologów! Wyspie zamieszkuje Bystrzyk Duży, który każdej nocy wydaje trudne do opisania dźwięki przypominające płacz małego dziecka. Warto przygotować się na takie niespodzianki, bo można się nieźle przestraszyć.

Sprawdź ten kosmiczny DŹWIĘK

Podsumowanie kosztów

Na Terceirze, na której spędziliśmy 3 noce wydaliśmy łącznie ok. 1000zł (wliczając przeloty z Lizbony). Jeśli podczas tripa po Portugalii chcecie zobaczyć coś innego i ciekawego to zdecydowanie polecamy podróż na Terceirę.

Chcesz zobaczyć nasz film z Terceiry? Wpadaj do nas na YouTube.

Emilia i Karol