Co czeka Cię w Gruzji?

Czyli 9 tipów na tematy gruzińskich zwyczajów

Podczas pierwszej wyprawy do Gruzji, zastanawiałem się, co zastanę na miejscu. Czy będzie podobnie jak w Polsce, czy bardziej jak w Rosji, a może jak w Azji? Bo przecież według międzynarodowego podziału geograficznego Gruzja leży w Azji. Będąc trzeci raz w tym niesamowitym kraju, wciąż nie jestem w stanie porównać go do żadnego innego. Po prostu Gruzja ma swój niepowtarzalny i oryginalny klimat, którego nigdzie nie spotkałem.

Wrzucam zatem kilka informacji, co spotka Cię na miejscu i nie powinno Cię zdziwić.

WINDA

Co może Cię zaskoczyć wsiadając do windy? W Polsce częstym problemem jest fakt, że nie wiesz na którym piętrze mieszka Twój znajomy i klikasz kilka numerów naraz. W Gruzji zanim naciśniesz numer piętra musisz… zapłacić za windę. Maszyna (bo urządzenie do którego się wrzuca pieniążek wygląda naprawdę imponująco) zbiera po 10, 20 lub 50 tetri i uruchamia możliwość jazdy w górę. Ciekawostką jest fakt, że zjazd z góry jest darmowy.

Gruzińskie windy

TARGOWANIE SIĘ

Gruzini kochają się targować. W wielu sklepach i na targach nie ma cen, dlatego przed przyjazdem do Gruzji warto poćwiczyć umiejętności targowania się. Nie jest aż tak hardkorowo jak w krajach arabskich, gdzie na początku rzucane są ceny z kosmosu, ale 20-30% początkowej ceny zazwyczaj jest zawyżone. Przykładem są taksówki z lotniska w Kutaisi do centrum Tbilisi. Za osobę nie zapłaciłem nigdy więcej niż 15 euro (240km), a dyskusja rozpoczyna się od 25-30 euro za osobę. Ciekawe było dla mnie również to, że w “kurorcie” narciarskim, w Gudauri, w wypożyczalni sprzętu też można było się targować. więcej informacji o cenach w Gruzji napiszemy w kolejnym wpisie.

Zakupy w Gruzji

ROSYJSKI

Poćwicz rosyjski. W Gruzji angielski przydaje się jedynie w komunikacji z niektórymi młodymi ludźmi. WIększość Gruzinów nie zna angielskiego. Kiedy dowiedzą się, że jesteś z Polski od razu zaczną mówić do Ciebie po rosyjsku i ciężko będzie wytłumaczyć im, że polski nie jest aż tak podobny do rosyjskiego, żebyśmy mogli się zrozumieć. Kraj znajduje się pod bardzo dużym wpływem Rosji. W sklepach jest mnóstwo produktów rosyjskich, na których nie ma nawet tłumaczenia na język gruziński. Politycznie Gruzja jest również mocno zależna od Rosji, dlatego praktycznie każdy Gruzin mówi w języku rosyjskim.

RESTAURACJE

Większość restauracji w Gruzji serwuje lokalne posiłki z Chaczapuri i Chinkali na czele. Jeśli się chce zjeść coś innego trzeba się trochę naszukać. Z uwagi, że lokalne jedzenie jest pracochłonne, a podawane jest zawsze świeże, trzeba nastawić się, że w restauracjach czeka się stosunkowo długo na zamówienie. Na początku rzeczywiście troszkę mnie to denerwowało, bo przyzwyczajony do odgrzewanych i mrożonych dań kuchni europejskiej, oczekiwanie kilkudziesięciu minut na posiłek, gdy byłem sam w restauracji… było dziwne. Natomiast takie są tam standardy i mamy za to pyszny, świeży posiłek.

Szama po gruzińsku
Chaczapuri

SAMOCHODY i DROGI

W tym przypadku standardy w Gruzji również są inne. Widok samochodu bez przedniego zderzaka po 2 dniach pobytu stanie się normalny. Auta w Gruzji nie muszą mieć również przeglądu, dlatego często zobaczymy “perełki”, które nie powinny już jeździć od kilku lat. Dodatkowo bardzo dużo samochodów jest ściąganych z Japonii, a tam kierownica jest po prawej stronie. Oczywiście kupując taki samochód w Gruzji nikt nie myśli nawet o tym, żeby przełożyć kierownicę na lewą stronę. Jak pierwszy raz jechałem do Gruzji, to aż sprawdzałem, czy aby na pewno ruch jest prawostronny, bo nawet w internecie większość aut gruzińskich ma kierownicę po prawej stronie. Potwierdzam, ruch jest prawostronny, a kierownice zazwyczaj są z prawej strony. Drogi poza miastami, bardzo często są w złym stanie. Dużo jest dróg szutrowych. Przy wypożyczeniu auta w Gruzji, warto rozważyć opcję z napędem 4×4, bo do wielu miejsc innym samochodem może być ciężko dojechać.

Gruziński styl
Po drodze

TAXIFY

Mimo różnych standardów i faktu, że Gruzja to dość dziki kraj, bardzo dobrze funkcjonuje tam aplikacja Taxify. Zazwyczaj kierowcy jeżdżą Toyotami Prius (oczywiście z kierownicą po prawej stronie). Ceny są niższe niż w taksówce złapane na ulicy, więc warto zainstalować aplikację i z niej korzystać.

CZACZA

Gruzini są niezwykle gościnnymi ludźmi. W związku z tym praktycznie na każdym kroku będziesz mieć okazję skosztować czaczy, czyli lokalnego bimbru. Częstować nią będą taksówkarze, ludzi pracujący na budowie oraz panie w sklepie. Także, jak zobaczysz plastikową butelkę wody… to prawdopodobnie jest w niej domowego wyrobu czacza i zaraz zostanie Ci ona nalana do kieliszka. Osoby, który nie piją alkoholu, będą miały w Gruzji prawdziwy test silnej woli. Gruzinom ciężko odmówić.

KUMPELSKA POMOC

Gruzini są w stanie wszystko załatwić jednym telefonem. To nie wujek google jest pierwszym ratunkiem w nagłej sytuacji, tylko ktoś z rodziny lub przyjaciel. Moim potwierdzenie tej tezy jest transport z Tbilisi do Cminda Sameba. Nie mogłem znaleźć rozkładu jazdy busa w Internecie, dlatego wyszedłem po pomoc na miasto. Spytałem przypadkowej osoby na ulicy: (rosyjsko-polsko-gruzińsko-angielskim językiem) – „Mister, kak tam privod?” Starszy Pan wyciągnął telefon i powiedział, że jego przyjaciel nas zawiezie i przy okazji pokaże najciekawsze miejsca po drodze. Po 40 minutach przyjechał Pan, który zabrał nas na przejażdżkę. Oczywiście nie była to taksówka, ani transport publiczny.