Podczas podróży po Portugalii warto odwiedzić Lizbonę i Porto, czyli dwa największe miasta tego kraju. Najlepsze jest to, że podróżując z Lizbony do Porto można zobaczyć wiele atrakcyjnych, typowo portugalskich miejsc. Podczas naszej podróży w stylu vanlife udało nam się zwiedzić sporą liczbę miejsc godnych polecenia.

Takim busem podróżowaliśmy

Peniche

To małe miasteczko położone około godzinę drogi od Lizbony. Niegdyś rybacka miejscówka zamieniła się w raj dla surferów. Peniche otacza mnóstwo mniej i bardziej zatłoczonych plaż. Nas zauroczyła plaża Almagreira, na którą trafiliśmy zupełnie przypadkiem. Plaża otoczona jest wysokimi klifami, co dodaje jej uroku. Ze względu na trudny dojazd szutrowymi drogami jest tam bardzo mało ludzi. Na plaży spotkać można surferów mieszkających w zaparkowanych na klifie camperach. Nieopodal znajduje się popularna plaża Baleal, którą ze względu na ciekawe położenia (plaża znajduje się na półwyspie) warto zobaczyć, ale trzeba liczyć się z możliwością spotkania tam dużej ilości turystów.

Plaża Almagreira

Peniche murale Mural w Peniche

Nazere

To miasteczko znajdujące się około dwie godziny drogi od Lizbony. Miasteczko słynie z surfingu. To tu wytwarzają się największe fale na świecie dochodzące do 30m wysokości! Surferzy biją tu rekordy surfowania na nich. Obecny rekord Guinnessa należy do: w lidze męskiej – Rodrigo Koxa (24,38m FILM); w lidze damskiej – Maya Gabeira (20,72m FILM). W miejscu powstawania największych fal na świecie stoi słynna czerwona latarnia Farol da Nazare, pod którą wybudowano muzeum prezentujące deski najlepszych surferów na świecie. Ciekawostką jest to, że latarnia znajduje się na klifie, dzielącym plaże na prawą i lewą stronę. Po stronie prawej występują największe fale świata, a po lewej ocean jest spokojny, a plaża znajdująca się tam przystosowana jest do kąpieli i opalania. Oprócz ogromnych fal miasteczko czaruje swojskim klimatem i ładną architekturą. Na głównym placu pełno jest małych sklepików z pamiątkami, w których starsze panie sprzedają lokalne produkty.

Maya Gebeira Maya Gebeira

Ricardo Koxa Ricardo Koxa

Muzeum surfingu Nazare

Muzeum surfingu Nazare

Muzeum surfingu Nazare
Muzeum surfingu Nazare
Latarnia w Nazare
Farol da Nazare
Nazare plaża
Nazare plaża – po prawej stronie
Nazare
Nazare – po stronie lewej
Architektura Nazare
Architektura Nazare

Costa Nova

Czyli miasto w paski, przez które zdecydowaliśmy się pojechać z Lizbony na północ, a nie południe. Miasto pełne jest domków w pionowe paski. Paski występują w przeróżnych kolorach i strukturach. Klimat tego miejsca najlepiej oddają zdjęcia.

Praia de Sao Pedro Maceda

Plaża znajduje się z dala od cywilizacji. Otoczona jest lasami, przez co chwilami czuliśmy się jak nad polskim morzem, ale… bez turystów, straganów i parawanów. Plaża zauroczyła nas kompletnym brakiem ludzi. Dodatkowo pomiędzy pustkowiem znaleźliśmy wybudowane z gałęzi szałasy, w których można było schronić się przed słońcem. Polecamy wszystkim lubiącym posiadanie plaży tylko dla siebie.

Aveiro

Nazywane jest drugą Wenecją. Miasto otoczone jest ogromną ilości kanałów wodnych, po których porusza się barwnymi gondolami. Dodatkową atrakcję stanowi duża ilość (słynnych w Portugalii) wykafelkowanych domków wyłożonych ceramicznymi płytkami azulejos.

Gondola Aveiro

Azulejos w Aveiro

Obidos

Średniowieczne miasteczko znajdujące się za murem obronnym. Urokliwe wąskie uliczki, tradycyjnie wymalowane domki i górujący nad miastem zamek dodają temu miejscu magii i przyciągają rzeszę turystów z całego świata. W mieście bardzo popularne jest picie wiśniowej nalewki (Ginja), która podawana jest w czekoladowym kubeczku, którym zjada się po wypiciu. W licznych restauracjach i sklepikach z pamiątkami można spróbować tego trunku za jedyne 1EUR.

Paroquia de Santa Marinha de Cortegaca

Kościółek zachwyca biało-niebieskimi kafelkami, na których widoczne są obrazki ze świętymi. Kościół wyrasta na trasie w najmniej oczekiwanym momencie. Znajduje się w miasteczku Cortegaca, które nie zachęca innymi turystycznymi atrakcjami.

Skoro wiecie już co zobaczyć w Portugalii to zapraszamy do przeczytania naszych wpisów o Azorach. Podczas naszej portugalskiej przygody udało nam się wyskoczyć na kilka dni, na Azory. Polecamy takie manewry.

Chcesz zobaczyć więcej? Wpadaj do nas na YouTube.

Terceira – co zobaczyć

Terceira – praktyczne informacje