Lokalizacja

To małe miasteczko położone pomiędzy Porto, a Lizboną (84km do Porto i 260km do Lizbony). Costa Nova zlokalizowana jest pomiędzy rzeką, a oceanem na mierzei powstałej na skutek sztormu.

Atrakcja

Główną atrakcją Costa Nova są domki w paski. Domki pomalowane są głównie w biało-czerwone, biało-niebieskie, biało-żółte i biało-czarne, pionowe pasy. Większość domków znajduje się tuż przy wybrzeżu. Z reguły występują w większych ilościach, co sprawia, że ulica wygląda wprost bajecznie. Dzięki domkom miasteczko stało się miejscem lubianym przez turystów. Każdy kto tam przyjeżdża wraca z masą kolorowych i oryginalnych zdjęć. Zobaczcie z jakimi pięknymi zdjęciami wróciliśmy z Costa Nova.

Historia pasków

Znalezienie informacji na temat historii powstania pasków na domkach nie jest takie łatwe jak nam się wydawało. Z informacji, które zdobyliśmy podczas podróży wynika, że Costa Nova była kiedyś typową, rybacką wioską, a domki znajdujące się tuż przy wybrzeżu były zwykłymi, pokrytymi słomą, budynkami służącymi do przechowywania sprzętu rybackiego. Z czasem rejon leżącej nieopodal Aveiro wsi, stawał się coraz bardziej turystyczny, co skłoniło rybaków do wynajmowania domków osobom odwiedzającym te okolice. Aby uatrakcyjnić proste, ubogie domki znajdujące się przy oceanie mieszkańcy postanowili przemalować je.

Legendy głoszą, że domki pomalowano na przeróżne kolory, ponieważ ich właściciele zainspirowali się kolorowymi gondolami pływającymi po kanałach Aveiro. Jedyne co nam nie pasuje w tej legendzie to fakt, że gondole nie są pasiaste, więc nadal ciężko zrozumieć nam skąd wziął się pomysł na oryginalne paski. Domniemamy, że jeden z bardziej odważnych rybaków zaszalał i pomalował swój dom na dwa kolory, co spodobało się kolejnym i stworzyło w Costa Nova modę na pasiaste domki. Rybacki pionierze, dziękujemy Ci za odwagę i piękne foty z paskami w tle!

Dodatkowe auty

W miasteczku znajduje się piękna, piaszczysta plaża dostosowana do potrzeb plażowiczów i surferów. Kolejnym atutem jest fakt, że przy wspomnianej plaży znajduje się idealny spot dla camperów i osób kochających #vanlife.

Mapa

Miejsce, w którym spaliśmy znajdowało się tuż obok kawiarni z dostępem do toalet i publicznych pryszniców.

Mimo urokliwego krajobrazu w Costa Nova nie ma jeszcze wielu turystów. Oczywiście organizuje się tam wycieczki, ale nadal możliwe jest spokojne przemieszczanie się i fotografowanie domów bez masy ludzi w kadrze. Polecamy się spieszyć, ze względu na to, że lada moment sytuacja może się odwrócić.

Chcecie zobaczyć więcej? Wpadajcie do nas na YouTube.

AZORY

PORTUGALIA