Cypr Północny – co warto zobaczyć?

Cypr to wyspa, która od kilkudziesięciu lat podzielona jest na dwie części: Republikę Cypru oraz Turecką Republikę Cypru Północnego. Podczas naszego wyjazdu na Cypr postanowiliśmy odwiedzić znane i bardzo atrakcyjne miejsca na Cyprze Południowym (link do artykułu) oraz te rzadziej odwiedzane znajdujące się na Cyprze Północnym. Cypr Północny nie jest uznawany na arenie międzynarodowej. Przed wycieczką skontaktowaliśmy się z polską ambasadą na Cyprze, która stanowczo odradzała nam wjazd na Cypr Północny strasząc, że będziemy na ziemi niepodlegającej zwierzchnictwu Unii Europejskiej. W artykule skupimy się na miejscach, które naszym zdaniem warto odwiedzić podczas krótkiego pobytu na Cyprze Północnym. 

cypr północny
fot. Adrianna Cudak

Wjazd na Cypr Północny 

Na Cyprze jest tylko jedna wypożyczalnia, która pozwala na wypożyczenie samochodu w Paphos i jego przewiezienie na teren Cypru Północnego. Wypożyczalnia nazywa się Enterprise. W wypożyczalni kilkakrotnie poinformowano nas, że samochody na terenie Cypry Północnego nie będą miały ubezpieczenia zapewnionego przez wypożyczalnie. Dodatkowe ubezpieczenie samochodu należało kupić na granicy. Kosztowało ono 20EUR za samochód. Granicę można przekroczyć na paszport lub dowód osobisty. 

Nikozja

To stolica Cypru. W samym środku miasta znajduje się granica między Cyprem Północnym, a Południowym. Przez całe miasto przebiega mur, czasami z zawieszonym na nim drutem kolczastym. W Nikozji warto pospacerować po starym mieście, przejść się wąskimi uliczkami, zrobić zakupy na tureckich bazar, zjeść kebaba lub falafela. Interesujące jest również przejście przez jedyną na świecie granice znajdującą się w centrum miasta. Podczas naszej wycieczki nie każdy mógł ją przekroczyć. Osoby na które wynajęty był samochód nie mogły przekroczyć granicy na piechotę, ponieważ mogły wrócić do Cypru Południowego jedynie tym samym środkiem transportu co do niego wjechały, czyli samochodem.

W Nikozji bardzo mocno czuć klimat tureckiej kultury, głownie ze względu na wszechobecną mocną, turecka kawę, herbatę oraz charakterystyczne dywany i biżuterie. 

nikozja
fot. Adrianna Cudak
nikozja
fot. Adrianna Cudak
nikozja
fot. Adrianna Cudak
nikozja
fot. Adrianna Cudak

Podczas dnia spędzonego w Nikozji zjedliśmy przepysznego falafela w Cafe Asma6. Bardzo polecamy odnalezienie małej knajpy znajdującej się w centrum starego miasta. Wszystkie posiłki przygotowywane były według receptury starszego pana, który był właścicielem miejsca. 

nikozja
fot. Adrianna Cudak
nikozja
fot. Adrianna Cudak

Famagusta i Warosia

Famagusta była kiedyś bardzo popularnym kurortem na Cyprze. Dzisiaj miasto przypomina trudną i bardzo współczesną historię wyspy. Obecnie miasto jest zapuszczone i zapomniane. Mimo wszystko warto je odwiedzić. Polecamy zobaczyć meczet Lala Mustafy Paszy, który powstał po tureckim najeździe w przerobionej katedrze św. Mikołaja. Gotycki styl w połączeniu z islamskim nawoływaniem z meczetu mocno podkreślają położenie i historię Cypru Północnego. Obok meczetu rośnie najstarsze drzewo figowe na Cyprze, które posadzono zaraz po zakończeniu budowy, czyli pod koniec XIII wieku. 

W Famaguście oddaliliśmy się na chwilę w boczną uliczkę niedaleko meczetu Lala Mustafy Paszy, aby znaleźć tanie miejsce z dobrym jedzeniem. Dzięki temu trafiliśmy do bardzo lokalnej knajpy prowadzonej przez całą rodzinę. Właściciele byli dla nas bardzo mili i gościnni, a kebab który podawali był jednym z najlepszych jakie zjedliśmy na Cyprze. 

famagusta
fot. Adrianna Cudak
famagusta
fot. Adrianna Cudak

Warosia to kolejne historyczne miejsce przypominające o tureckim najeździe. Kiedyś zatłoczony kurort, pełen atrakcyjnych plaż, restauracji i hoteli. Dzisiaj opustoszałe, niszczejące budynki otoczone murem i drutem kolczastym. Mieszkańcy Warosi opuścili ją w pośpiechu podczas inwazji tureckiej w latach 70 XX wieku, licząc że będą kiedyś wrócić do swoich domów. Do dzisiaj ta dzielnica Famagusty pozostaje zamknięta i zmilitaryzowana, a ponadto nikt nie może do niej wejść. Nikt nie może jej fotografować. Najlepszym miejscem do jej obserwacji jest plaża Palm Beach oraz restauracja hotelowa znajdująca się nieopodal plaży. Pobyt w tym miejscu budzi mieszane uczucia lęku, strachu i niepewności. Warosia to prawdziwy, historyczny symbol. 

Lokalizacja hotelu

cypr północny
fot. Adrianna Cudak
cypr polnocny
fot. Adrianna Cudak
famagusta
fot. Adrianna Cudak
cypr północny
fot. Adrianna Cudak
warosia
fot. Adrianna Cudak

Kyrenia

Portowe i bardzo urokliwe miasteczko. Warto przejść się wzdłuż portu. Zatrzymać się na kawę lub posiłek w przyportowej kafejce. Pooglądać zacumowane rybackie łódki i jachty. Dodatkową atrakcją Kyreni jest zamek wybudowany na skale, nad samą wodą. Zamek można podziwiać z zewnątrz lub wewnątrz. Wnętrza antycznej fortyfikacji wiele epok historii cypryjskiej – bizantyjskiej, lusignańskiej, weneckiej. 

kurenia
fot. Adrianna Cudak
kurenia
fot. Adrianna Cudak

Cypr Północny jest znaczniej mniej turystyczny i zatłoczony. Warto go odwiedzić, aby lepiej zrozumieć historię i obecną sytuację na Cyprze. Dodatkowym atutem jest możliwość poznania na jednej wyspie dwóch kultur – tureckiej i cypryjskiej.